Šventinis laikas – padidintos stimuliacijos laikas
Šventinis laikas – ne tik šilumos, susitikimų ir gerumo laikas. Tai taip pat ir per didelio stimuliavimo ir susijaudinimo laikas. Jis pilnas planavimo, skubėjimo, žibėjimo ir tviskėjimo, prisilietimų, apkabinimų, rankų paspaudimų, kurie nebūtinai pageidaujami.
Todėl svarbu ne tik įžvelgti šventinio laiko privalumus ir linksmybes, bet ir atpažinti bei pastebėti tai, kas vargina, kelia nereikalingą įtampą.
Perdėta stimuliacija (kai vaiką užplūsta daugiau įspūdžių, pojūčių, triukšmo ir veiklos, nei jis gali suvaldyti) ypač paplitusi šiuo metų laiku. Vaikai negali pakelti tokio kiekio gaunamos informacijos ir dirgiklių, kokį gali (ar nori) pakelti dauguma suaugusiųjų.
Patarimas stebėti, vaiko siunčiamus ženklus, kad jam reikia tylos ir ramybės, nesvarbu, ar jis yra namuose, ar didesniame susitikime, ar lauke, ar pas senelius, ar stebi kalėdines lemputes. Verkšlenimas, verksmas, susierzinimas, atsisakymas atlikti paprastas užduotis, užsisklendimas savyje ir (arba) sakymas, kad jam jau gana, yra ženklai, kad jūsų vaikui visko per daug.
Svarbu prisiminti, kad jei pastebite tokį elgesį, jūsų vaikas nesistengia tyčia apsunkinti jums gyvenimo, iš tiesų jam reikia, kad jam padėtumėte.
Ką galima padaryti? Nepasiduoti pagundai kiekvieną dieną pripildyti veiklos. Vienas pasivaikščiojimas per dieną, viena veikla ar renginys arba laiko leidimas namuose su šeima yra visiškai priimtina ir normalu.
Jei būnant kažkokioje aplinkoje pastebite per didelio susijaudinimo požymių, geriausia su vaiku pasitraukti iš situacijos. Jei tai neįmanoma, būkite šalia, paklauskite arba įvertinkite, ar vaikui reikia apkabinimo, o gal erdvės, pasirūpinkite, kad vaikas būtų atsigėręs, gerai pavalgęs, duokite jam laiko atsikvėpti.
Jei esate kur nors, kur galite kontroliuoti aplinką, galima pasitraukti toliau nuo žmonių, išjungti šviesą, sumažinti garsą ir sumažinti prisilietimų ir kitų dirgiklių skaičių.
Tegul šventės iš tiesų būna šventiškos ir komfortiškos!
”Šis tekstas yra LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamo projekto „Funkcionali šeima – sveikos visuomenės pagrindas“ dalis.